Kontakt

REDAKCJA & REKLAMA

redakcja@oswiecimskie24.pl

Szymon Chabior - 513 413 413
szymon@oswiecimskie24.pl

REKLAMA

Najczęściej wyświetlane

REKLAMA
 

Najczęściej komentowane

OŚWIĘCIM. Teren przemysłowy, ale składowanie odpadów... odpada. Nie dla wszystkich jest to oczywistą oczywistością

Powiat, , raf - 20.12.2016 06:00

A   A   A  
OŚWIĘCIM. Teren przemysłowy, ale składowanie odpadów... odpada. Nie dla wszystkich jest to oczywistą oczywistością
Radny Waldemar Łoziński (pierwszy z lewej). Fot. Rafał Lorek

Spółka Meltal Poland z siedzibą w Chełmie Śląskim na terenach zwolnionych przez Synthos planuje prowadzić działalność „w zakresie przetwarzania, zbierania oraz handlu złomem metali”. Choć Rada Miasta Oświęcim nie zgodziła się na dopuszczenie składowania odpadów na tym obszarze, niektórzy rajcy wydają się być przychylni tego typu inwestycjom. Radny Waldemar Łoziński (PiS) uważa, że firmie nie należy utrudniać prowadzenia biznesu.Pod koniec sierpnia rada uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru pomiędzy ul. Zwycięstwa, Chemików i Fabryczną. To właśnie tutaj spółka ze Śląska kupiła teren pod rozwój swojego biznesu.

 

Przyjęty przez rajców dokument reguluje, jaki rodzaj działalności jest dozwolony na tym obszarze. Tymczasem radny Waldemar Łoziński ma wątpliwości co do zapisów ujętych w planie zagospodarowania. W złożonej interpelacji poprosił prezydenta Janusza Chwieruta o jednoznaczną odpowiedź, czy działalność, jaką śląska spółka chce rozwinąć w tej części Oświęcimia jest dopuszczalna.

 

- Interpretacja taka jest istotna zarówno ze względu na inwestycję Meltal Poland Sp. z o.o., jak i także dla ewentualnych innych podobnych przedsięwzięć, które mogłyby w przyszłości powstać na tym terenie - stwierdził radny PiS, postulując zarazem, by działalność w zakresie przetwarzania, zbierania oraz handlu złomem metali uznać za jak najbardziej dopuszczalną na tym terenie.

W dalszej części pisma radny Łoziński stwierdził, że teren objęty inwestycją Meltal Poland „jest znacznie przekształcony przemysłowo, a ponadto znajduje się w znacznej odległości od najbliższych zabudowań mieszkaniowych”.

 

- Z każdej strony otoczony jest działkami - również z przeznaczeniem przemysłowym - na których prowadzona jest działalność znacznie bardziej uciążliwa niż działalność, którą ma zamiar prowadzić w tym miejscu firma Meltal Poland Sp. z o.o - przekonywał radny PiS.

 

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut w szczegółowej i w dużych fragmentach zrozumiałej chyba jedynie dla wąskiego grona specjalistów odpowiedzi, wyjaśnił na wstępie, że Meltal Poland zamierza ulokować na terenach przemysłowych działalność polegającą na zbieraniu odpadów metali, sortowaniu ich, brykietowaniu, a następnie sprzedaży.

 

Przypomniał, że w trakcie prac nad zmianą planu miejscowego, firma ze Śląska wniosła uwagę, by uwzględnić zapis pozwalajacy gospodarować na tych terenach odpadami.

 

Uwagę tę Rada Miasta odrzuciła. Nie uwzględniła także wniesionego przez właściciela działek wezwania do usunięcia naruszenia prawa. W uzasadnieniu napisano, że „na przedmiotowym terenie zostało dopuszczone jedynie przetwarzanie odpadów w ramach działalności produkcyjnej. Natomiast zbieranie odpadów, które nie będzie powodowało przetworzenia odpadów w procesie produkcyjnym na tym terenie zostało wykluczone”.

 

W dyskusji radni podkreślali, że uwzględnienie uwag może skutkować powstawaniem na tym obszarze składowisk różnego rodzaju odpadów, co w konsekwencji może mieć negatywne skutki dla środowiska.

Janusz Chwierut odpowiedział radnemu PiS, że zgodnie z ustaleniami planu, na tym terenie dozwolono m.in. lokalizowanie obiektów produkcyjnych, które będą przetwarzały odpady, ale końcowym etapem będzie wytworzenie nowego produktu.

 

- Natomiast surowce wtórne powstałe w wyniku odzysku odpadów należy kwalifikować jako wyroby pośrednie, a nie nowe produkty - uściślił szef miasta.

 

Włodarz nadmienił, że oświęcimski magistrat zasięgał opinii projektantów planu w sprawie możliwości zbierania odpadów na tym terenie. Firma Geoplan s.c, pismami z dnia 24 października oraz 30 listopada br. wyraziła opinie, iż na wspomnianym terenie nie można prowadzić działalności związanej ze zbieraniem odpadów i ich odzyskiem w procesach nieprodukcyjnych.

 

- Reasumując, obecne zapisy uchwały z 31 sierpnia br. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu obejmującego obszar pomiędzy ul. Zwycięstwa, ul. Chemików, ul. Fabryczną oraz załącznika z rozstrzygnięciem wniesionych uwag, dyskwalifikują możliwość uznania działalności planowanej przez firmę Meltal Poland Sp. z o.o. za zgodną z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - podsumował prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

 

***

Jak czytamy na stronie spółki, Firma Meltal Poland Sp. z o.o. jest utworzoną w 2012 roku niezależną spółką należącą do słoweńskiej Firmy Meltal IS, która jest wiodącym odbiorcą odpadów złomu metali nieżelaznych w krajach bałkańskich. Grupa Meltal z siedzibą główną w Słowenii posiada również swoje oddziały w Austrii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Serbii.

 

Meltal Poland Sp. z o.o. należy do europejskiej firmy z ponad 35-letnim doświadczeniem w branży metali. Współpracuje z wieloma firmami zarówno z Europy, jak również krajami Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu. Firma pisze, że zajmuje się handlem oraz przerobem złomu aluminium, miedzi, cynku, ołowiu, mosiądzu, brązu oraz stali nierdzewnej.

 

Pod koniec stycznia tego roku mieszkańcy Bielan (gm. Kęty) po tym, gdy dowiedzieli się, że firma planuje utworzenie w ich wsi punktu skupu złomu zaczęli protestować. Przedstawiciel spółki na spotkaniu z mieszkańcami próbował tłumaczyć, że planowany skład nie stworzy żadnego problemu dla środowiska. Mówił, że złom z metali kolorowych będzie przywożony, sortowany i przepakowywany, a potem wywożony. Mieszkańców nie przekonał. Pod protestem podpisało się kilkaset osób.

 

Szerzej o tej sprawie pisała „Gazeta Krakowska” TUTAJ

 

 


Wyświetleń: 7993
Dodaj do: Wykop ten artykuł! Dodaj na Śledzik! Dodaj na Twitter! Dodaj na FaceBook! Dodaj na Blip! Dodaj na Pinger!     |     Wyślij link

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dodaj komentarz


Nick:

Treść:

Anty-bot:

Komentarze

2017-01-02 17:54:05
obserwator:

Przecież oni chcą na terenach przemysłowych przerabiać, sortować złom, makulaturę, tworzywa a nie nie wiadomo jakie odpady. Przecież na każdy odpad jest określony kod odpadu z którego na koniec każdego roku należy się rozliczyć do Marszalka Woj. Rozumiem skupy złomu między domami gdzie ludziki z wózkami chodzą to nie powinno być, ale oni chyba nawet od indywidualnych nie kupują tylko z działalności to o co kaman. Syf to jest produkcja styropianu (trzy zakłady w Oświęcimiu, Synthos i jego gumy, o nadwiślańskiej nie wspomnę to dopiero są odpady a nie złom, plastik i makulatura. A na Bema w mieście między blokami ZUK i zmieszane odpady, a tu afera bo ktoś chce skupować złom na terenach przemysłowych. Mylicie pojęcia a ktoś w urzędzie dla własnych celów to wykorzystuje.


2016-12-22 12:03:52
Do Sylwkal:

Jakie chody w UM? W artykule nie ma nic o Stowarzyszeniu, ale trafiłem tutaj z linka na stronie Facebooka stowarzyszenia, którego jestem członkiem. Tam pan Gieregowski krytykuje podjęte działania w celu ograniczenia zbieractwa odpadów, więc jak najbardziej można wypowiadać się o dzialaniach Fetorowców w kontekście tej sprawy. A że Fetorowcy powiązani są mocno z tym inwestorem to tym bardziej trzeba przyjrzeć się ich działaniu przez pryzmat interesów własnych głównych dzialaczy. Całe wyjaśnienie sprawy powinno być apolityczne i abiznesowe. Proszę tutaj nie mylić władz stowarzyszenia ze zwykłymi członkami grupy fb. Zwykli ludzie chętnie poparliby zakaz zbieractwa, tylko ci co się w naszym imieniu wypowiadają nie podzielają jakimś dziwnym cudem naszych obaw. Dlaczego Fetorowcy walczą tylko z wybrancami? Dlaczego pewni inwestorzy mają ulgę, tylko ze względu na znajomości?


2016-12-22 11:20:22
mk :

Mieszkaniec co to za komentarz? .
Idź pogadaj z Kaszubą w cztery oczy a nie stękaj na ogólnym forum .
Jakies nie dopowiedzenia . Co to ma do tego,ze jedni w Oswieciniu maja złomowiska , które nie oddziałowywuja na srodowisko a firma ,która chce w srodku synthosu
zrobic skład będzie oddziaływać na srodowisko . paranoja .
A Alupol to juz wogóle nie będzie oddziałowywał , dostał zgody pozwolenia i nikomu nie przeszkadza . Ciekawe czy będą normalnie płacic podatki jak inni przedsiębiorcy z miasta Oświęcim czy są zwolnieni?


2016-12-22 11:12:07
nie pis :

Ręce opadaja . Jeżeli złomowisko nie moze być na terenach Synthosu .
To pytam się gdzie jest dobre miejsce. ???????????/
Firma chce stworzyc nowe miejsca pracy , bedzie płacic podatki dla miasta a Chwierut nie chce ,
To faktyczniue brzydko pachnie . Prezydent Po ( Oswięcim - dobre miejsce do inwestowania >????) blokuje na korzyc innych składów złomu .
Tacy ekoogiczni jestescie to przejedźcie sie ul. Unii Europejskiej , Fabryczną - jest i zlomowisko a budynki z cegły za nie zburzonym murem stoja i strasza a przy nich mauzery z nieokreslona substancją - prawdziwa bomba ekologiczna z która nikt nic nie robi.

Czytając komentarze na temat Kaszuby to myslę ,ze macie jakąś obsesje na jego punkcie. Szkoda ,ze nikt nie podpisze sie z imienia i nazwiska .
Nie znam osobiscie goscia ale wiem ze zrobił bardzo dużo dla fundacji MOWPŚ.
stara sie wspierać lokalna inicjatywe . Ciekawe czy krytykujący robia cokolwiek dla innych czy tylko krytykuja wszystko i wszystkich w necie.


2016-12-22 10:25:38
Mieszkaniec:

Marian ,ty lepiej się zajmij drukowaniem plakatów a nie rozsiewaniem plotek.


2016-12-21 23:26:20
Sylwek:

Jeżeli coś koś ma do pana Kaszuby to niech sobie to załatwi z nim w cztery oczy a nie działa z partyzanta. Stowarzyszenie z tego co wiem to nie tylko pan Kaszuba. Ludzie poświęcają swoj czas, walcza ze smrodem a wam malkontenci zawsze źle. Weźcie sie sami za działąlność a nie wylewajcie swoich durnych wypocin w internecie. Gdzie w artykuje jest wspomniane stowarzyszenie. Widze ze komuś jest nie wsmak działalność stowarzyszenia tylko trzeba dobie zadać pytanie dlaczego ?!
Chcecie walczyć z tego typu inwestycjami śmiało zgloście sie do stowarzyszenie. A widze ze ktoś ma gdzieś jakieś dziwne chody w UM bo gdzie w artykule jest napisane ze stowarzyszenie nie chce blokować tej inwestycji


2016-12-21 23:16:19
Sylwek:

Jak ktoś ma coś do pana Kaszuby to niech sobie z nim to załatwi a nie działa z partyzanta i nie miesza do tego stowarzyszenia. My Polacy lubimy narzekać a weźcie sie jeden z drugim za działanie gdyby nie stowarzyszenie do dzisiaj by jeb... coś robia a nie siedzą i knują. Ktoś poświeca swój czas a wy malkontenci potraficie tylko wywalać swoje żale.


2016-12-21 17:37:50
Do bonaparte:

Bo pan Kaszuba lubi jak jest ruch w interesie.
Wspólczuję tym ludziom zrzeszającym się w "[ciach!]" bo tu nie chodzi o nich tylko o tych co to narobili z tym szumu- idą święta ...a później juz z górki do wyborów


2016-12-21 15:09:04
Roman:

widze ze zmiany ida w dobrym kierunku tylko dlaczego ci co powolywali się na interes społeczny i blokowali ronda nie chca zgodzic się na blokade odpadow na zakładach? czy rzeczywiscie blokowali ronda tylko ze względu na ich prywatny biznes? dlaczego PiS chce nam narzucic smierdzace inwestycje? W Kętach nie chcieli ich to my mamy przyjac ? Pogubilem sie w tym wszystkim? najpierw radni odrzucaja inwestora, teraz znowu chca go przyjmowa c ? czy tutaj nie bylo jakiejs lapowy?


2016-12-21 13:58:57
Bonaparte:

A to już trzeba reprezentować jakiś urząd żeby wypowiadać się w tej sprawie? To już zwykły obywatel nie ma prawa głosu jak w grę wchodzą duże pieniądze? Tylko urzędnicy i inwestorzy mogą kształtować naszą wspólną przestrzeń? Może mieszkańcy dworów i monowic chcą mówić sami za siebie i sami dochodzić swoich spraw? To, że poczytałem odpowiednie artykuły prasowe i zauważyłem, że niektóre osoby publiczne powiązane są ze sobą tylko podkreśla, że osoby te nie kryją się z tym. Nie trzeba być pracownikiem urzędu czy starostwa żeby pewne fakty logicznie połączyć. Osoba z gimnazjalnym wykształceniem by to w 5 minut zrobiła, panie niezadowolony przedsiębioro.


2016-12-21 12:19:49
Do Bonaparte:

Napoleonie napisz proszę jak wydział w UM reprezentujesz ???


2016-12-21 11:17:54
Bonaparte:

A widzieliście, że na zdjęciach z protestu przeci Metalowi w Kętach po stronie inwestora występuje pan Mariusz Kaszuba założyciel Stop Fetorowi? Teraz już dla mnie jasne dlaczego Fetorowcy nie chcą blokować takich inwestycji i nie stoją po stronie mieszkańców. Nie zdziwił bym się gdyby te ich wielkie protesty miały na celu tylko zwalczanie konkurencji i dostęp do działek inwestycyjnych dla ich kolegów złomiarzy.


2016-12-21 11:06:14
Dudek:

Do Ciekawski. Myślę, że na odpady radioaktywne i możliwości lokalizacji elektrowni atomowej są osobne ustawy i regulacje. Według mnie bardzo różni się działalność przemysłowa gdzie ubocznie powstają odpady, które muszą być wywiezione z tego tereu od działalności polegającej na celowym zwozeniu i magazynowaniu ton odpadów w Oświęcimiu. Wszyscy wiemy jak wyglądają takie skupy, jaki hałas generują i te walące się wszędzie śmieci wynoszone przez wiatr na posesję sąsiednie. Ile razy przejeżdżam wcześnie rano w weekend obok takich skupów to widzę jak pracownicy palą w ogniskach nieprzydatne odpady lub opalają kable. Ile takie działalności generują wzmożonego ruchu samochodów dowożących i wywożących śmieci? Widzę, że chyba pan albo jest tym inwestorem albo podobnym że tak naciska na to żeby miasto zgodziło się na zwożenie odpadów wszelakich na teren zakładów. Dlaczego tereny przeznaczone do produkowania mają zamienić się w tereny do składowania i ciągłego magazynowania setek tysięcy ton różnorakich odpadów? Radni wpuszczą zbieranie metalu to i będą musieli wpuścić zbieranie zgniłych odpadów zielonych itp. Proszę się zastanowić nad konsekwencjami związanymi z przyjęciem takich firm.


2016-12-21 07:35:15
Bonaparte:

Widzę na stronie Fetorowców, że powiązania tej firmy z byłym ich bossem robi swoje. Niby odpady, niby smród, niby wzmożony ruch ciężarowy, ale Fetorowcy są za. Znajomości robią swoje.


2016-12-20 23:50:27
Ciekawski:

Do Dudek: aha...czyli jak powstanie elektrownia atomowa i ubocznie produkuje odpad atomowy to jest ok, ale nie jest ok, gdy gościu kupuje złom, prasuje go i sprzedaje dalej.
A co do moich odpadów to je segreguję: na to do lasu i na te do pieca ;)

Ludzie kochani! Trochę racjonalnego myślenia: firma chce pracować na czymś, co nie śmierdzi bardziej, niż staw rybny a dodatkowo znajduje się na terenie przemysłowym.
Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale dziwne jest dla mnie zachowanie względem akurat tej firmy...


2016-12-20 23:19:53
obywatel32-600:

Coś tu śmierdziPO interesem, który traci swoje biznesy


2016-12-20 15:50:41
Miki:

Nikt się nie skarżył? A nasze protesty przeciw fetorowi i sprowadzaniu odpadów to nic? Dobrze, że powstała taka inicjatywa żeby nie wpuszczać nowych tego typu firm do nas. Myślę, że w pozwoleniu można ograniczać odpady na tyle ile pozwala plan gospodarki przestrzennej. A widocznie ta nowa uchwała ogranicza gromadzenie wszystkich odpadów.


2016-12-20 15:05:00
Do Dudek:

jak we wszystkim, trzeba podejść do tematu zdrowo rozsądkowo i precyzyjnie, jeśli ktoś jest wlascicielem gruntu stricte przemyslowego, i chce robic np złom, bądź makulaturę to chyba można w pozwoleniu napisac ze może robic tylko to i nic innego czy nie tak?
A tak na marginesie to jest jakaś paranoja, codziennie przejeżdzam do pracy drogą 44 i mijam co najmniej 3 skupy złomu i jakoś do tej pory nikt się skarżył... no to jak to się ma do tej sytuacji ? To wszystko jest bardzo dziwne....


2016-12-20 14:38:09
Bonaparte:

Ciekawski jest chyba taka ogólna zasada że prawo nie działa wstecz, więc tego problemu się nie pozbędziemy na razie :(


2016-12-20 13:54:38
Dudek:

Do złomiarz - Ale wiesz, że jakby miasto zgodziło się na odpady złomu to inne firmy dysponujące innymi odpadami miałyby otwartą furtkę? Odpad to odpad, nieważne czy złom czy zużyte pieluchy i podpaski. A do wcześniejszego komentatora to powinien się zastanowić, że czym innym jest wytwarzanie uboczne odpadów, a ich celowe gromadzenie. W domu celowo wytwarzasz odpady i się ich pozbywasz, czy zwozisz sobie na działkę czy tam do mieszkania?


2016-12-20 13:46:19
Ciekawski:

A co ze skupami złomu w innych częściach miasta? Np na Zwycięstwa (nota bene obok muru Synthosu) czy Kolbego?


2016-12-20 12:47:48
Złomiarz 2:

Ja z wielką przyjemnością przyjmę 1000 ton odpadu np. złomu miedzi. Ma Pan pojęcie jaką złom ma wartość? Za złom płaci się duże pieniądze, więc w interesie przedsiębiorcy jest jak najszybciej go sprzedać. Co innego jest złom, co innego "zwykle" odpady, które oddziałują na środowisko ( czyli śmierdzą, dymią, pylą). Trzeba trochę rozsądku zanim zacznie wydawać się osądy.


2016-12-20 12:40:49
Do Dudek:

Pokaz mi firmę w której nie ma odpadów??? A co np. Synthos ich może nie ma co? Albo najnowsza inwestycja Alupolu przyjęta z hurrra optymizmem przez włodarzy miasta, gdzie bedzie produkcja folii aluminiowej jest ok taaak? Najlepiej zlikwidujmy cały przemysł ciężki na terenach Sythosu, zasadźmy drzewa i bedzie cudownie.... tylko pytanie gdzie bedziemy pracować i z czego żyć??? Skąd beda pieniądze w kasie miasta jak nie bedzie przemysłu? Ostatnio na banerach widziałem hasło pana prezydenta : Oswiecim tu warto inwestować czy cos takiego....pytam kto ma tutaj inwestowac????


2016-12-20 12:00:49
Dudek:

Brawo Panie Prezydencie za walkę ze smrodem! Niech PiS nie wpycha nam takich firm w miasto! A czym de facto różni się magazynowanie od składowania? Mówisz, że 3 lata można magazynować, ale odpady są ciągle przywożone i wywożone, czyli faktycznie non stop na danym terenie są odpady. Ewentualnie można przywieźć 1000 ton odpadów i magazynować je przez 3 lata, po tym czasie wywieźć i tego samego dnia przywieźć znowu 1000 ton. Wychodzi na to, że odpady gromadzone są ciągle na tym terenie. Czy ktoś widział skup złomu na którym chociaż jednego dnia nie było odpadów? Wątpię.


2016-12-20 11:31:26
złomiarz:

Panie Redaktorze w gwoli wyjaśnienia....firmy złomowe magazynują złom (odpad) a nie składują. Składowanie dotyczy głównie odpadów niebezpiecznych i komunalnych i ma charakter nieprzerwanie ciągły. Z kolei magazynowanie, zgodnie z obowiązującą ustawą, ma charakter przejściowy tzn. magazynować można maksymalnie 3 lata zanim złom trafi do huty.....W gestii każdego złomiarza jest go sprzedać jak najszybciej - bo tylko wtedy biznes jest opłacalny....
A propos sam mam skup złomu na terenie miasta Oświęcim i jestem zdumiony decyzja Pana Prezydenta i niektórych radnych.... o co tu chodzi ????


2016-12-20 11:21:42
Ala:

Litości, nie róbcie z naszego miasta składowiska odpadów i spalarni śmieci. Środowisko mamy wystarczająco zanieczyszczone, nie ma czym oddychać, a wycinka drzew postępuje jak np. ostatnio na Zasolu. Oczekujemy od prezydenta zablokowania podobnych "inwestycji"Inne w tym dziale

25.06.2017 - Oświęcim, komentarzy: 0
OŚWIĘCIM. Heiko Klohn osobiście... ››
24.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
HARMĘŻE. Pijany kierowca volkswagena... ››
24.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Solarze mogą być... ››
24.06.2017 - Oświęcim, komentarzy: 0
OŚWIĘCIM. Wieści z Ratusza – FILM ››
23.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Czwarta edycja... ››
REKLAMA
REKLAMA
 
REKLAMA

Galeria zdjęć

Imprezy

Organizujesz jakieś wydarzenie, organizujesz jakąś imprezę!?
Zadzwoń i wypromuj ją w portalu Oświęcimskie24.pl0.22920203208923