Kontakt

REDAKCJA & REKLAMA

redakcja@oswiecimskie24.pl

Szymon Chabior - 513 413 413
szymon@oswiecimskie24.pl

REKLAMA

Najczęściej wyświetlane

REKLAMA
 

Najczęściej komentowane

OŚWIĘCIM. Nowi rekruci „Strzelca” złożyli przysięgę w kościółku sióstr serafitek - ZDJĘCIA

Powiat, , raf - 10.01.2017 05:00

A   A   A  
OŚWIĘCIM. Nowi rekruci „Strzelca” złożyli przysięgę w kościółku sióstr serafitek - ZDJĘCIA
Fot zbiory organizatorów

W kościele Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (siostry serafitki) w Oświęcimiu nastąpiło złożenie przysięgi przez sześciu rekrutów miejscowej Jednostki Strzeleckiej 2004 oraz uroczyste nadanie jednostce imienia por. Leopoldyny Staweckiej (w zakonie siostry Marii Eligii). Uroczystości odbyły w dniu 84. rocznicy śmierci tej nietuzinkowej kobiety.Tuż przed sobotnią uroczystością miało miejsce złożenie kwiatów na grobie patronki i odegranie przez sygnalistę „Śpij Kolego w ciemnym Grobie” w obecności prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta, naczelnika wydziału promocji Marka Tarnowskiego i sióstr serafitek na czele z Matką Przełożoną.

- Jednostka Strzelecka 2004 należy do struktur Związku Strzeleckiego „Strzelec”, organizacji społeczno-wychowawczej. Działa na zasadzie stowarzyszenia, posiada swój statut, prawo strzeleckie i regulaminy. Jednostka Strzelecka 2004 Oświęcim podlega Strzeleckiemu Obwodowi Piechoty Górskiej i terytorialnie przynależy do 3. Śląsko-Małopolskiego Okręgu Strzeleckiego. Dowódcą JS 2004 jest plut. ZS Marek Zając - powiedział nam Dariusz Żurek ze „Strzelca”.

Związek Strzelecki „Strzelec” OSW kontynuuje tradycje Związku Strzeleckiego działającego w okresie międzywojennym. Strzelcem może zostać osoba która skończyła 16 lat, niekarana, posiadająca polskie obywatelstwo.


Przysięgę od sześciu rekrutów przyjmował dowódca Strzeleckiego Obwodu Piechoty Górskiej, mł. insp. ZS Maurycy Rodak.

 

Głównymi zadaniami ZS „Strzelec” OSW, do który obecnie należy około 20 osób, są m.in.: propagowanie wśród młodzieży idei koleżeństwa, patriotyzmu i poszanowania dla drugiego człowieka i jego własności, działanie na rzecz umacniania obronności państwa poprzez przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i obrony cywilnej, kultywowanie wśród młodzieży sportów proobronnych.

Patronka oświęcimskiego "Strzelca", Leopoldyna Stawecka, urodziła się 11 listopada 1896 w Bochni, a zmarła 7 stycznia 1933 w Białce Tatrzańskiej. Członkini Związku Strzeleckiego, Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego, oficer Wojska Polskiego. Odznaczona Krzyżem Orląt, Krzyżem Walecznych. W zakonie sióstr serafitek przybrała imię Maria Eligia. Spoczęła na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.


Wyświetleń: 3277
Dodaj do: Wykop ten artykuł! Dodaj na Śledzik! Dodaj na Twitter! Dodaj na FaceBook! Dodaj na Blip! Dodaj na Pinger!     |     Wyślij link

Galeria

zobacz całą galerię ››

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dodaj komentarz


Nick:

Treść:

Anty-bot:

Komentarze

2017-01-11 18:02:43
Legals:

A czy można się tak przebierać w mundury Wojska Polskiego nie będąc wojskiem?


2017-01-10 18:51:48
Bochater:

Nie wiedziałem, że jesteśmy piechotą górską.


2017-01-10 09:44:44
Mikołaj:

Świetnie koledzy i koleżanki. Cieszę się, że działacie w Oświęcimiu i trzymam za Was kciuki.Inne w tym dziale

25.06.2017 - Oświęcim, komentarzy: 0
OŚWIĘCIM. Heiko Klohn osobiście... ››
24.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
HARMĘŻE. Pijany kierowca volkswagena... ››
24.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Solarze mogą być... ››
24.06.2017 - Oświęcim, komentarzy: 0
OŚWIĘCIM. Wieści z Ratusza – FILM ››
23.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Czwarta edycja... ››
REKLAMA
REKLAMA
 
REKLAMA

Galeria zdjęć

Imprezy

Organizujesz jakieś wydarzenie, organizujesz jakąś imprezę!?
Zadzwoń i wypromuj ją w portalu Oświęcimskie24.pl0.22277593612671