Kontakt

REDAKCJA & REKLAMA

redakcja@oswiecimskie24.pl

Szymon Chabior - 513 413 413
szymon@oswiecimskie24.pl

REKLAMA

Najczęściej wyświetlane

REKLAMA
 

Najczęściej komentowane

OŚWIĘCIM. Czujnik jakości powietrza prawdę ci powie, niestety. Smog nie zamierza abdykować - ZDJĘCIA

Powiat, , raf - 16.02.2017 09:12

A   A   A  
OŚWIĘCIM. Czujnik jakości powietrza prawdę ci powie, niestety. Smog nie zamierza abdykować - ZDJĘCIA
Fot. Aleksander Konior

- Jako mieszkańcowi Oświęcimia jest moją ambicją, aby zachęcić władze naszego miasta i okolicznych gminy do zainwestowania w nasze lub inne podobne rozwiązanie. To ważne, by mieszkańcy mieli dostęp do rzetelnych i wiarygodnych danych na bieżąco - powiedział nam Aleksander Konior, który za oknem swojego okna zamontował czujnik badający na bieżąco jakość powietrza, którym oddychamy. Bieżące odczyty są zatrważające.Jest to czujnik firmy Airly, której pan Aleksander jestem jednym ze współzałożycieli. Wizją tej firmy jest, jak mówi, tworzenie sieci niskobudżetowych sensorów jakości powietrza, z których dane będą ogólnodostępne dla wszystkich użytkowników.

 

- Do tego celu stworzyliśmy czujnik, który mierzy dwa, obecnie w Polsce najbardziej szkodliwe polutanty - PM2.5 i PM10, czyli szkodliwy pył z którego składa się smog. Oprócz tego mierzy on również temperaturę, wilgotność i ciśnienie - tłumaczy Konior.

 

- Jak można zaobserwować na naszej platformie lub aplikacji, coraz więcej gmin wyraża zainteresowanie naszym rozwiązaniem, szczególnie z rejonu Krakowa, chcąc dać mieszkańcom informację o stanie powietrza tam, gdzie obecnie ona nie jest dostępna - dodaje.


W Wadowicach w ostatnim czasie dzięki Krakowskiemu Alarmu Smogowemu stanęła stacja monitoringu jakości powietrza. Pokazała ponury obraz jakości powietrza na co dzień w tym mieście.

 

- Pochwalić tu na pewno trzeba prezydenta Janusza Chwieruta za wystąpienie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o umieszczenie w Oświęcimiu stacji monitoringu jakości powietrza, jednak na przykładzie Brzeszcz widać, że stacja ta nie dostarcza mieszkańcom potrzebnych im danych. Jest to bowiem stacja manualna. Raz w miesiącu musi przyjechać pracownik Inspektoratu w celu pobrania próbek, następnie należy je poddać analizie w laboratorium i w wyniku tego wszystkiego dane na temat jakości powietrza za styczeń będą dostępne najprawdopodobniej dopiero za parę dni - wyjaśnia.


Aleksander Konior postanowił więc na razie zainstalować z własnych środków jeden sensor chcąc dać informację o stanie powietrza sobie, jak i mieszkańcom Oświęcimia.

 

Przyznaje, że jeden czujnik wiosny nie czyni, bo zanieczyszczenie potrafi się diametralnie zmieniać na niewielkich odległościach. Podkreśla, że większa liczba stacji pozwoli na lokalizowanie źródeł zanieczyszczenia.

 

- Niestety aktualne stężenia są jak najbardziej wiarygodne. Zdaję sobie sprawę, ze mogą pojawić się głosy, że ten czujnik podaje nieprawidłowo, że w Oświęcimiu nie może być tak źle. Błąd pomiaru tego urządzenia dla PM2.5 wynosi około 10%, dla PM10 około 15%. Można by się więc sprzeczać o to czy norma jest przekroczona 1000%, czy może 1100%. Widać jednak, że to nie ma sensu - bez względu na dokładną wartość, jakość powietrza przy takich stężeniach jest tragiczna - nie pozostawia złudzeń Aleksander Konior.

Wartości podawane przez ten czujnik nie muszą jednak oznaczać, że w całym Oświęcimiu jakość powietrza jest taka sama.

 

- Możliwe, że w okolicy czujnika znajdują się w mieszkaniach kominki, i w wyniku emisji pyłów podwyższają stężenia w sąsiedztwie czujnika. Nie oznacza to jednak wcale, że ten wynik jest nieprawidłowy. Ludzie żyjący w tej okolicy osiedla naprawdę wdychają takie powietrze! Tu od razu widać, że sieć sensorów daje o wiele więcej niż pojedyncze urządzenie - możliwe jest dokładne sprawdzenie zanieczyszczenia w każdym miejscu - zobaczenie czym oddycham ja, czy każdy inny mieszkaniec - kwituje oświęcimianin.

 

Podgląd wskaźników jakości powietrza jest ogólnodostępny i można je sprawdzić TUTAJ

 

 


Wyświetleń: 3301
Dodaj do: Wykop ten artykuł! Dodaj na Śledzik! Dodaj na Twitter! Dodaj na FaceBook! Dodaj na Blip! Dodaj na Pinger!     |     Wyślij link

Galeria

 
 
 


zobacz całą galerię ››

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dodaj komentarz


Nick:

Treść:

Anty-bot:

Komentarze

2017-02-21 09:26:04
Czytelnik:

Jakie czujniki? Lepiej rządzić od balu do balu. :-)


2017-02-17 09:14:33
oLo:

M A S A K R A!!! :O


2017-02-17 08:08:39
Alarm:

Szykuje się kolejny dzień z przekroczonym poziomem alarmowym PM10 (aktualnie o 50%).


2017-02-16 22:14:46
Dworzanin:

Brawa dla pana Aleksandra. Panie prezydencie, czekamy na czujnik w Dworach!


2017-02-16 19:10:46
smok:

Może jako mieszkańcy Oświęcimia powinniśmy "zachęcić" władze miasta aby takie czujniki lub podobne czujniki założono z publicznych pieniędzy?

W Oświęcimiu powietrze jest prawdopodobnie gorsze niż w Krakowie bo miasto jest położone w kotlinie i mamy dodatkowy napływ "świeżego" powietrza z zachodu (Bieruń i reszta Śląska).


2017-02-16 17:28:16
Roberto,.:

Dziwie się , że zarządzanie kryzysowe w Oświęcimiu jeszcze tego nie ma. Czyżby ktoś się obawiał co wskaże?


2017-02-16 13:43:01
obywatel 32-600:

Brawo dla polskiej innowacyjnej myśli technicznej.
Jednak jak zawsze wygra przetarg ten co da w ..........Inne w tym dziale

25.06.2017 - Oświęcim, komentarzy: 0
OŚWIĘCIM. Heiko Klohn osobiście... ››
24.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
HARMĘŻE. Pijany kierowca volkswagena... ››
24.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Solarze mogą być... ››
24.06.2017 - Oświęcim, komentarzy: 0
OŚWIĘCIM. Wieści z Ratusza – FILM ››
23.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Czwarta edycja... ››
REKLAMA
REKLAMA
 
REKLAMA

Galeria zdjęć

Imprezy

Organizujesz jakieś wydarzenie, organizujesz jakąś imprezę!?
Zadzwoń i wypromuj ją w portalu Oświęcimskie24.pl0.29818606376648