Kontakt

REDAKCJA & REKLAMA

redakcja@oswiecimskie24.pl

Szymon Chabior - 513 413 413
szymon@oswiecimskie24.pl

REKLAMA

Najczęściej wyświetlane

REKLAMA
 

Najczęściej komentowane

OŚWIĘCIM. Inwestycje w Synthosie za 200 mln zł. Lepsza wydajność, mniejsza uciążliwość dla środowiska - ZDJĘCIA

Powiat, , raf - 16.02.2017 14:10

A   A   A  
OŚWIĘCIM. Inwestycje w Synthosie za 200 mln zł. Lepsza wydajność, mniejsza uciążliwość dla środowiska - ZDJĘCIA
Fot. Rafał Lorek

Synthos SA zakończył dwie duże inwestycje w obszarze energetyki. Pierwszą z nich było uruchomienie nowego kotła fluidalnego. Druga polegała na budowie instalacji oczyszczania spalin dla istniejącego kotła pyłowego. Łączny koszt obu przedsięwzięć wyniósł około 200 mln zł. Dziś w siedzibie spółki prezes Zbigniew Warmuz i jego współpracownicy szczegółowo poinformowali o tych inwestycjach. Z gratulacjami pospieszyli obecni na konferencji prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.Jak podkreślił prezes, w Grupie Synthos kwestie energetyki mają duże znaczenie, czego potwierdzeniem są obie inwestycje. Wspomniane zadania miały na celu nie tylko podwyższenie efektywności wytwarzania, lecz przede wszystkim dostosowanie instalacji wytwórczych pary do nowych, zaostrzonych wymagań związanych z ochroną środowiska, tj. dopuszczalnymi poziomami emisji zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek siarki, tlenki azotu i pyłów.

 

Szczegółowo o obu inwestycjach mówił Sławomor Czuchrij, dyrektor wydziału energetycznego w oświęcimskiej spółce.

 

Generalnym wykonawcą kontraktu na dostawę, budowę i uruchomienie instalacji kotłowej byłą forma Rafako. Pierwsze połączenie kotła z siecią parową miało miejsce w grudniu 2015 r., a ostateczne przekazanie do eksploatacji nastąpiło w listopadzie zeszłego roku.

 

Druga inwestycja polegała na budowie instalacji oczyszczania spalin dla istniejącego kotła pyłowego. Jej realizację powierzono firmie Chemoserwis Dwory. Do redukcji emisji tlenków azotu zastosowano metodę niekatalityczną, tzw. SNCR. Z kolei instalacja odsiarzania spalin oparta jest na metodzie mokrej, w której sorbenten jest tlenek magnezu. W wyniku procesu odsiaraczania powstaje siarczan magnezu, będący doskonałym nawozem stosowanym w rolnictwie i sadownictwie.

 

- W wyniku tych inwestycji Synthos istotnie ograniczy emisje uciążliwych dla środowiska substancji. Emisja dwutlenku siarki zostanie obniżona o około 1360 t/rok (ok. 63 proc.), tlenków azotu o około 489 t/rok (ok. 55 proc.), a pyły o ok. 17,5 t/rok (ok. 45 proc.) - podkreślają zarządzający oświęcimską spółką.

 

Jak zaznaczył prezes Warmuz, w najbliższych latach Synthos planuje kolejne inwestycje w nowe źródła wytwórcze i dostosowanie istniejących źródeł do nowych, wyśrubowanych norm ochrony środowiska. Ma to pozwolić na dalsze ograniczanie oddziaływania firmy na środowisko naturalne.

 

Poniżej publikujemy zdjęcia z dzisiejszej konferencji. Wkróce zaprezentujemy fotografie z obu zakończonych już inwestycji.


Wyświetleń: 4146
Dodaj do: Wykop ten artykuł! Dodaj na Śledzik! Dodaj na Twitter! Dodaj na FaceBook! Dodaj na Blip! Dodaj na Pinger!     |     Wyślij link

Galeria

zobacz całą galerię ››

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dodaj komentarz


Nick:

Treść:

Anty-bot:

Komentarze

2017-02-17 11:32:25
suweren:

Oczywiście że masz rację ale na początek można poprosić o zasponsorowanie urządzeń pomiarowych z prawdziwego zdarzenia jak w Wadowicach.Tak poważna firma potrzebuje na codzień przychylności władz lokaknych i mam przeczucie że nie odmówi.Tymczasem prezydent prosi o pomoc wojewodę.Taka korespondencja między urzędnikami może trwać latami zwłaszcza że nie są z jednej bajki.Istnieje tez ryzyko że wojewoda załatwi atrapę taką jak w Brzeszczach,czyli wyniki po miesiącu lub dwóch.


2017-02-16 16:00:16
klon:

tyle młocki z walką o czyste powietrze a ja zapytam dlaczego nie podłączają CO do okolicznych wiosek ale nie tak jak w dworach ,że ceny wzięte z kosmosu a zysk dla elektrowni szacowany na 200%. jeśli by cena była w granicach 4.5 t. wegla to wszyscy by się zgodzili i zniknęło by ponad 500 kominów. Czy to takie trudne????Inne w tym dziale

25.06.2017 - Oświęcim, komentarzy: 0
OŚWIĘCIM. Heiko Klohn osobiście... ››
24.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
HARMĘŻE. Pijany kierowca volkswagena... ››
24.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Solarze mogą być... ››
24.06.2017 - Oświęcim, komentarzy: 0
OŚWIĘCIM. Wieści z Ratusza – FILM ››
23.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Czwarta edycja... ››
REKLAMA
REKLAMA
 
REKLAMA

Galeria zdjęć

Imprezy

Organizujesz jakieś wydarzenie, organizujesz jakąś imprezę!?
Zadzwoń i wypromuj ją w portalu Oświęcimskie24.pl0.24609184265137