Kontakt

REDAKCJA & REKLAMA

redakcja@oswiecimskie24.pl

Szymon Chabior - 513 413 413
szymon@oswiecimskie24.pl

REKLAMA

Najczęściej wyświetlane

REKLAMA
 

Najczęściej komentowane

PRAWO. Czy można odwołać darowiznę?

Powiat, , red - 02.04.2017 06:17

A   A   A  
PRAWO. Czy można odwołać darowiznę?

"Parę lat temu rozwiodłem się z żoną. Jeszcze w czasie trwania małżeństwa rodzice żony (moi teściowie) darowali nam działkę, na której później wybudowaliśmy dom. Po rozwodzie dalej jednak mieszkamy razem w domu. Obecnie relacje z była teściową pogorszyły się na tyle, że chce ona odwołać darowiznę i straszy mnie sądem. Czy może odwołać darowiznę? - na jedno z pytań naszych Czytelników odpowiada adwokat Rafał Guzik.Niejednokrotnie zdarza się, że rodzice po ślubie dzieci darują im nieruchomość, na której stoi już dom lub też małżonkowie dopiero zamierzają wznieść budynek. Częstokroć towarzyszy temu również zawarcie umowy dożywocia, która upoważnia m.in. na dożywotnie zamieszkiwanie rodziców w domu wraz z dziećmi. Wszystko jest dobrze, dopóki… jest dobrze. Gdy relacje zaczynają się pogarszać, tak między małżonkami, jak i małżonkami a rodzicami, sytuacja zaczyna się mocno komplikować. Okazuje się bowiem, że darowane nie jest raz na zawsze.

Kodeks cywilny co do zasady dopuszcza możliwość odwołania darowizny już wykonanej. Warunkiem, który jednak musi być spełniony, by darczyńca skutecznie odwołał darowiznę jest dopuszczenie się względem niego rażącej niewdzięczności. Jak definiować to ogólne pojęcie? Otóż niewdzięczność to nic innego, jak zachowania etycznie naganne wobec darczyńcy, takie jak popełnienie przestępstwa na jego szkodę, nieudzielanie pomocy w chorobie, rozpowszechnianie uwłaczających informacji o darczyńcy. Słowem, chodzi o brak wdzięczności, który oceniany rozsądnie, musi być uznany za wysoce niewłaściwe i krzywdzące darczyńcę. Co jednak ważne, zachowanie to musi być świadomym, rozmyślnym naruszeniem podstawowych obowiązków.

W takim przypadku darczyńca może złożyć oświadczenie o odwołaniu darowizny. Pamiętać jednak należy, że to nie jest jednak tak, że darczyńca może nas trzymać „w szachu” za zachowania naganne sprzed wielu lat. Przepis jasno stanowi, że darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

W przypadku braku podporządkowania się przez obdarowanego naszemu oświadczeniu o odwołaniu darowizny, następnym krokiem jest wystąpienie do Sądu z odpowiednim pozwem. Dysponując bowiem wyrokiem Sądu, które zastąpi nam oświadczenie woli obdarowanego, możemy udać się do notariusza i na powrót przenieść własność.

Pamiętajmy jednak – ku przestrodze, że kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera…


Wyświetleń: 4162
Dodaj do: Wykop ten artykuł! Dodaj na Śledzik! Dodaj na Twitter! Dodaj na FaceBook! Dodaj na Blip! Dodaj na Pinger!     |     Wyślij link

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dodaj komentarz


Komentowanie dla tego newsa zostało wyłączone.


Komentarze

Brak komentarzy!


Inne w tym dziale

27.06.2017 - Brzeszcze, komentarzy: 0
BRZESZCZE. Uderzyła samochodem w... ››
27.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
LACROSSE. Oświęcimianie w brązowym... ››
27.06.2017 - Gmina Oświęcim, komentarzy: 0
ZABORZE. 74-latek wypadł z okna. Z... ››
26.06.2017 - Gmina Oświęcim, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Firmowe reprezentacje... ››
26.06.2017 - Osiek, komentarzy: 4
OSIEK. Ksiądz prymicjant Tymoteusz... ››
REKLAMA
REKLAMA
 
REKLAMA

Galeria zdjęć

Imprezy

Organizujesz jakieś wydarzenie, organizujesz jakąś imprezę!?
Zadzwoń i wypromuj ją w portalu Oświęcimskie24.pl0.22839093208313