Kontakt

REDAKCJA & REKLAMA

redakcja@oswiecimskie24.pl

Szymon Chabior - 513 413 413
szymon@oswiecimskie24.pl

REKLAMA

Najczęściej wyświetlane

REKLAMA
 

Najczęściej komentowane

CHEŁMEK. Ósma edycja edukacyjnego projektu "Zachować Pamięć" - ZDJĘCIA

Chełmek, , red - 21.04.2017 06:28

A   A   A  
CHEŁMEK. Ósma edycja edukacyjnego projektu
fot. nadesłane

Partnerska współpraca chełmeckiej gminy z Leinefelde-Worbis (Turyngia, Niemcy) zaowocowała realizacją kolejnego, ósmego już projektu edukacyjnego. Tegoroczne działania były nakierowane na historyczną pamięć o tragicznych wydarzeniach drugiej wojny światowej. Takie założenia nakreśliła fundacja polsko-niemiecka z siedzibą w Poczdamie, która wspólnie z Gminą Chełmek dofinansowała projekt.Blisko 40-stu młodych Niemców i Polaków wraz z opiekunami zwiedzali wybrane miejsca historyczne i poznawali tragizm ofiar obozów koncentracyjnych, holocaust oraz bohaterstwo powstańczej Warszawy. Odwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Niepokalanów i Harmęże.

Poznali historię świętego Maksymiliana Kolbe. Warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich wzbogaciło ich wiedzę o kulturze Żydów przedwojennych. Przedstawiło także dramat mieszkańców warszawskiego getta. Muzeum Powstania Warszawskiego utrwaliło z kolei obraz walczącej w 1944 roku przez 63 dni Warszawy.

Szczególnym wydarzeniem była wideokonferencja z mieszkającą w Izraelu Haliną Birenbaum, więźniarką obozów koncentracyjnych, autorką książki „Nadzieja umiera ostatnia”. Uczestnicy projektu na żywo mogli wysłuchać opowieści o jej osobistych, jakże tragicznych wydarzeniach związanych z II wojną światową i zadawać pytania.

Podeptanie przez wszystkich uczestników projektu obrazu Mariana Kołodzieja - znajdującego się w podziemiach kościoła ojców franciszkanów w Harmężach - prezentującego ból, cierpienie i rozpacz traktowanych w nieludzki sposób i zabijanych więźniów było wyrażeniem protestu przeciwko takiemu światu, takiemu traktowaniu człowieka.

Uczestnicy jednoznacznie stwierdzili, że prawdę o tych wydarzeniach należy przekazywać ku przestrodze następnym pokoleniom. Gospodarze projektu, uczniowie Samorządowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Chełmku wraz z niemieckimi kolegami zwiedzili dodatkowo Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i Wilanów. Nie zabrakło spaceru po Warszawie. Wzmacniane były kompetencje językowe (język angielski i niemiecki). Opiekę merytoryczną nad uczestnikami projektu sprawowali Ewa Pilch, Renata Księżarczyk i Marek Idzik.


Wyświetleń: 1397
Dodaj do: Wykop ten artykuł! Dodaj na Śledzik! Dodaj na Twitter! Dodaj na FaceBook! Dodaj na Blip! Dodaj na Pinger!     |     Wyślij link

Galeria

zobacz całą galerię ››

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dodaj komentarz


Nick:

Treść:

Anty-bot:

Komentarze

Brak komentarzy!


Inne w tym dziale

24.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
HARMĘŻE. Pijany kierowca volkswagena... ››
24.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Solarze mogą być... ››
23.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Czwarta edycja... ››
22.06.2017 - Powiat, komentarzy: 0
BRZESZCZE. Tragiczny finał poszukiwań... ››
21.06.2017 - Powiat, komentarzy: 1
KOBIECY FUTBOL. Szok w Brzezince. Jak... ››
REKLAMA
REKLAMA
 
REKLAMA

Galeria zdjęć

Imprezy

Organizujesz jakieś wydarzenie, organizujesz jakąś imprezę!?
Zadzwoń i wypromuj ją w portalu Oświęcimskie24.pl0.22578191757202