Kontakt

REDAKCJA & REKLAMA

redakcja@oswiecimskie24.pl

Szymon Chabior - 513 413 413
szymon@oswiecimskie24.pl

REKLAMA

Najczęściej wyświetlane

REKLAMA
 

Najczęściej komentowane

PRAWO. Czy sąd może zakazać kontaktów z bliskimi?

Powiat, , Materiał zlecony - 09.05.2017 10:05

A   A   A  
PRAWO. Czy sąd może zakazać kontaktów z bliskimi?

„Mam dziecko w wieku szkolnym. W ostatnich latach miałam jednak duże problemy związane z alkoholem, w związku z czym zostałam pozbawiona przez sąd władzy rodzicielskiej i córka trafiła do rodziny zastępczej. Od kilku miesięcy podjęłam jednak walkę, leczę się, znalazłam pracę i wychodzę na prostą. Tymczasem rodzice zastępczy ograniczają mi jak mogą kontakty z dzieckiem – nie mogę jej odwiedzać, dzwonić do niej itp. Dowiedziałam się też, że złożyli do sądu o zakazanie mi kontaktów z córką. Czy sąd może zakazać mi tych kontaktów?” - porad prawnych naszej czytelnicce udziela adwokat dr Rafał Guzik z Kancelari Adwokackiej G&G z Oświęcimia.Częstokroć jest niestety tak, że rodzice zastępczy robią wszystko, by dziecko zapomniało o swoim biologicznym rodzicu. Ograniczają kontakty z nim, czy wręcz uniemożliwiają tych kontaktów, cały czas mając na względzie nieprawidłowo rozumiane dobro dziecka. Z całym naciskiem bowiem podkreślić należy, że pozbawienie władzy rodzicielskiej nie oznacza jeszcze zakazania kontaktów z dzieckiem. To są dwie odmienne instytucje i ustanowienie rodziny zastępczej nie uprawnia do zakazywania kontaktów. Zgodnie bowiem z art. 113 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.) „Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów”.

 

Ponadto, zakazanie kontaktów z dzieckiem przez Sąd jest możliwe praktycznie w bardzo wyjątkowym przypadku. W myśl art. 1133 k.r.o. „Jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania”. Podkreśla się, że dziecku nie służy zerwanie osobistej styczności z rodzicem biologicznym, nawet gdy nie sprawuje on władzy rodzicielskiej. Zakazanie kontaktów może nastąpić jedynie wyjątkowo, gdy dalsze utrzymywanie kontaktów może zagrażać życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu dziecka bądź wpływa demoralizująco na dziecko.

 

W świetle powyższego – przed Sądem można podjąć zasadną obronę. Jeżeli nastąpiło radykalne przewartościowanie życia rodzica, który „wyszedł na prostą” są bardzo duże szanse na to, że kontakty z dzieckiem nie zostaną zakazane. Oczywiście każda sprawa jest inna i dużą rolę odegra tu umiejętne i rozważne poprowadzenie procesu.


Wyświetleń: 2063
Dodaj do: Wykop ten artykuł! Dodaj na Śledzik! Dodaj na Twitter! Dodaj na FaceBook! Dodaj na Blip! Dodaj na Pinger!     |     Wyślij link

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dodaj komentarz


Komentowanie dla tego newsa zostało wyłączone.


Komentarze

Brak komentarzy!


Inne w tym dziale

29.05.2017 - Powiat, komentarzy: 0
KARATE-KNOCKDOWN. Brzeszczanie ze... ››
28.05.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Sprawdź... ››
27.05.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Wiosenny szlagier w... ››
27.05.2017 - Oświęcim, komentarzy: 0
OŚWIĘCIM. Wieści z Ratusza - FILM ››
22.05.2017 - Powiat, komentarzy: 0
KOBIECY FUTBOL. Blisko, coraz bliżej... ››
REKLAMA
REKLAMA
 
REKLAMA

Galeria zdjęć

Imprezy

Organizujesz jakieś wydarzenie, organizujesz jakąś imprezę!?
Zadzwoń i wypromuj ją w portalu Oświęcimskie24.pl0.2856171131134