Kontakt

REDAKCJA & REKLAMA

redakcja@oswiecimskie24.pl

Szymon Chabior - 513 413 413
szymon@oswiecimskie24.pl

REKLAMA

Najczęściej wyświetlane

REKLAMA
 

Najczęściej komentowane

PRAWO. Umieszczenie zdjęć swoich dzieci na portalach społecznościowych – o czym warto pamiętać?

Powiat, , Materiał zlecony - 13.05.2017 08:40

A   A   A  
PRAWO. Umieszczenie zdjęć swoich dzieci na portalach społecznościowych – o czym warto pamiętać?

„Posiadam konto na jednym z najbardziej popularnych portali społecznościowych. W ostatnim czasie dostrzegam niebezpieczny trend umieszczenia, czy wręcz spamowania swoich profili przez rodziców zdjęciami swoich dzieci. O ile ‘normalne’ fotografie nie robią na mnie większego wrażenia – ot tata chce się pochwalić swoją pociechą, o tyle zauważam też zdjęcia idiotyczne. W ostatnim czasie jeden z moich znajomych wrzucił zdjęcie swojego syna przy świątecznym stole nad kieliszkiem wódki – butelka leżała na stole – z podpisem ‘Moja krew’. Zaznaczam, że syn znajomego ma ok. 4 lat. Czy można coś z tym fantem zrobić?” - na pytania naszego czytelnika odpowiada adwokat dr Rafał Guzik z Kancelarii Adwokackiej G&G z Oświęcimia.Problem, jaki poruszył czytelnik jest niezwykle ważki. Popularność portali społecznościowych w Polsce i na świecie z całą pewnością przeszła najśmielsze oczekiwania ich pomysłodawców i twórców. Niestety użytkownicy kont społecznościowych w pogoni za „lajkami” i popularnością częstokroć postępują dość niefrasobliwie, szczególnie jeśli chodzi o publikowanie różnego rodzaju zdjęć. Fotografie są ośmieszające, znieważające czy w inny sposób naruszają dobra osobiste osób na nich widniejących. Gorzej, jeżeli na zdjęciach widnieją pociechy rodziców, które w żaden sposób nie mogą zamanifestować swojego sprzeciwu. Czy publikacja tego rodzaju zdjęć może spotkać się z jakimś konsekwencjami?

 

Okazuje się, że tak. Zjawisko opisane wyżej zostało już nazwane z angielskiego „parental trolling”. W ostatnim czasie Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie rozpoznawał sprawę ojca, który „wrzucił” na portal społecznościowy zdjęcie syna nago, który trzyma się za penisa, a w drugiej ręce ma piwo lub butelkę po piwie. Finałem 4-letniej batalii sądowej jest wyrok, w którym Sąd uznał oskarżonego winnym popełnienia czynu z artykułu Kodeksu karnego, który zakazuje rozpowszechniania wizerunku nagiej osoby bez jej zgody i skazał na karę 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania kontrolowanej pracy na cele społeczne. „Parental trolling” może być również w pewnych przypadkach uznany za formę stalkingu – przez uporczywe nękanie innej osoby istotnie naruszamy bowiem prywatność tej osoby.

 

Niezależnie od odpowiedzialności karnej, sprawca tego rodzaju zachowań może spotkać się również z odpowiedzialnością cywilną za naruszenie dóbr osobistych. Podkreślić bowiem należy, że dobra osobiste takie jak wolność, wizerunek, cześć pozostają pod ochroną prawa cywilnego, niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. W przypadku naruszenia dobra osobistego poszkodowany może żądać zadośćuczynienia od sprawcy. W tym przypadku nie ma znaczenia, że chodzi o naruszenie dobra osobistego dziecka – dziecku również przysługuje podmiotowość prawna i dobra dziecka również podlegają ochronie prawnej.

 

Pamiętajmy więc, że dzieci nie są zabawkami, którymi można pochwalić się na portalu społecznościowym, by zyskać kilka „lajków”. Strzeżmy prywatności naszych dzieci, bo nie wszystko jest na sprzedaż…


Wyświetleń: 2979
Dodaj do: Wykop ten artykuł! Dodaj na Śledzik! Dodaj na Twitter! Dodaj na FaceBook! Dodaj na Blip! Dodaj na Pinger!     |     Wyślij link

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dodaj komentarz


Nick:

Treść:

Anty-bot:

Komentarze

Brak komentarzy!


Inne w tym dziale

29.05.2017 - Powiat, komentarzy: 0
KARATE-KNOCKDOWN. Brzeszczanie ze... ››
28.05.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Sprawdź... ››
27.05.2017 - Powiat, komentarzy: 0
PIŁKA NOŻNA. Wiosenny szlagier w... ››
27.05.2017 - Oświęcim, komentarzy: 0
OŚWIĘCIM. Wieści z Ratusza - FILM ››
22.05.2017 - Powiat, komentarzy: 0
KOBIECY FUTBOL. Blisko, coraz bliżej... ››
REKLAMA
REKLAMA
 
REKLAMA

Galeria zdjęć

Imprezy

Organizujesz jakieś wydarzenie, organizujesz jakąś imprezę!?
Zadzwoń i wypromuj ją w portalu Oświęcimskie24.pl0.23016786575317